Koloběh života a lidské životy jsou spojené s tradicemi, které jsou kořením a pojítkem s předchozími generacemi. A hned po velikonočních a vánočních svátcích se nejvíce tradic pojí se svatbou. Pojďme si tedy popořadě představit ty, které se nám nabízí před svatbou a samozřejmě i ty, na které bychom ve svatební den neměli zapomenout.
Do roka a do dne
Časy, odkud toto rčení pochází a kdy rodiče vybírali svým dětem nejvhodnější a nejmajetnější protějšek, jsou už nějaké to století v našich končinách za námi. V současné době je to moment určený pouze pro dva zamilované. Kdy a kde si slíbí, že se sejdou u oltáře, je jen na nich.
Svatební oznámení
Zdali je to ještě tradice nebo zvyk – těžko říct. Je to však jedna z možností, jak dát na vědomost krásnou novinu o svatebním dni a zároveň pozvat hosty na svatební hostinu (nejlépe půl roku předem).
“Zvací” koláčky
Na vesnicích či malých městech se stále drží zvyk roznášení balíčku se svatebními koláčky spolu s oznámením. Koláčky by však neměla péct nevěsta sama a nejlépe by se neměla ani na jejich pečení podílet, jelikož se traduje, že by to mohlo přinést uplakané děti nebo dokonce i nešťastné manželství. V minulosti to byl nastávající ženich se svými kamarády, kteří obcházeli domy v sousedství a oznamovali blížící se veselku.
Svatební šaty
Jednou z nejdéle přetrvávajících tradic je, že by ženich neměl vidět nevěstiny šaty. Říká se totiž, že když svatební šaty uvidí, přinese to smůlu.
Poděkování rodičům
Zda-li se rozhodnete poděkovat rodičům předem u společné večeře nebo děkovná slova pronesete před svatebními hosty ještě před obřadem, je zcela na vás. Můžete zvolit i formu dopisu, ve kterém vyjádříte své díky za výchovu a lásku, kterou vám doposud dávali. Nezapomeňte na pěkný dárek, kterým můžete své rodiče potěšit, a zároveň může být i krásnou upomínkou k významnému dni.
Od každého trochu
Říká se, že by ve svatební den měla mít nevěsta na sobě něco nového, starého, půjčeného a modrého. Jako starou věc může nevěsta zvolit rodinný šperk, tato symbolika odkazuje na starý život, který nevěsta nechává za sebou. Naopak nová věc je symbolem nové životní etapy. Půjčená věc má přinést do manželství štěstí a zbývající modrá symbolizuje čistotu a věrnost.
Podvazek
Dalším symbolem pro čistotu je podvazek, který má tradičně bílou barvu s bleděmodrým zdobením.
Nezapomeňte na ženicha
I ženich by se měl držet pravidel – tedy alespoň jednoho, a to konkrétně by měl raději zvolit kravatu. Motýlka by v ten den neměl mít aby náhodou nevěstě neuletěl.
Květy
Opět přináší štěstí, když nevěsta vidí svatební kytici až v moment, kdy ji pro ni přináší ženich.
V menším provedení květy zdobí klopy ženicha, tatínka ženicha a svědka. Drobnými kvítky, mašličkami a nebo tradičně myrtou, jsou zdobení zbylí svatebčané. V současné době je nápadů přehršle a fantazii se meze nekladou.
Cestou necestou
Ať už do kostela nebo na jiné místo obřadu – prvně vyráží ženich a jako poslední nevěsta. Jakmile je místo hostiny jinde, novomanželé jedou první a za nimi zbývající svatebčané za zvuku klaksonů. Původně to byly zvuky práskajících bičů, kdy se tímto zvukem zahánělo zlé duchy. Nyní spíše přiláká pozornost kolemjdoucích.
Výkupné či zátah
Sousedé v různých maskách zatarasí cestu novomanželům a vybírají výkupné či naplánují úkoly, které musí čerstvě oddáni novomanželé splnit. Až po vyplacení a splnění vtipných úkolů mohou svatebčané a novomanželé pokračovat cestou na hostinu.
Snubní prsteny
Že snubní prsteny nosí oba v páru je celkem novodobý zvyk z přelomu dvacátého století. Do té doby prstenem obdarovával pouze muž ženu. Snubní prsten je jeden z mála věcí, který v sobě nese tolik symbolů. Kruh – dokonalost a nekonečnost. Otvor – vstup přes bránu do nové etapy. Pár – prsteny jsou vyrobeny v páru a mají jen jeden jediný protějšek. Závazek – odevzdanost jeden druhému. Věrnost, domov, darování, láska…
Svatební špalír
Ulička tvořena svatebčany, kterou prochází novomanželé po obřadu. Často se hází okvětní lístky, rýže či konfety nebo méně náročnější formou na úklid jsou i bublifuky. Pokud hledáte symboliku, tak ta se skrývá v plodnosti, čím více jsou zahrnutí výše zmíněným, tím větší rodina jim může být dopřána.
Chomout nebo koule u nohy
I tyto žertovné tradice často vedené kamarády ženicha a nevěsty patří do svatebního dne. Ale pozor! Koule u nohy ženicha není symbolikou jeho nové role, nýbrž jsou to hříchy mládí a nevěsta jej buď může pomocí pilky osvobodit, nebo se ženich může vyplatit nekale.
Chlebem a solí, ale i vodou či vodkou
Chlebem se solí vítá obsluha či vedení hotelu nebo restaurace novomanžele. Zároveň jim oběma nabídnou pohárky. Chyták je v tom, že v jednom pohárku je voda a v druhém vodka. Má se za to, že ten kdo z páru vypije vodu, se bude muset v manželství více podřizovat.
Střepy přináší štěstí
Jakmile již víme, kdo domácnost povede, tak by si ještě měli přimést štěstí. Novomanželé dostanou smetáček s lopatkou a rozbitý talíř, na němž donesli chleba se solí, musí smést dohromady. Má to také poukázat na to, jak budou vzájemně spolupracovat.
Častokrát si svatebčané nenechají ujít možnost jim do střepů kopnout, aby to neměli příliš jednoduché.
Přes práh
Není snad svatby, kde by se tento zvyk, kdy ženich přenáší nevěstu přes práh, nedodržel. Symboliku to má zjevnou, vykročení do společného života.
Jeden talíř a jedna lžíce
Jak budou manželé spolupracovat má ukázat jednoduchý tradiční test, kdy spojeni bryndákem dostanou od obsluhy větší nebo lépe řečeno obří lžíci, pomocí které se mají vzájemně “nakrmit” polévkou z jednoho talíře. Zároveň to poukazuje na rovnost dělení.
Krájení a dělení dortu
I tato tradice má svůj význam a pravidla. Krájení dortu by mělo být společné a opět je to ukazatel rovnoměrného dělení a vzájemné výpomoci.
A hlavně vše popořádku. Prvně nabízí ochutnávku ženich nevěstě, pak naopak a dále nevěsta svým rodičům, ženich svým rodičům a svědkům a v neposlední řadě i všem ostatním.
Taneční kroužek aneb první tanec
První tanec si novomanželé zatančí v kruhu svých blízkých, kteří se drží za ruce. Poté si spolu s nevěstou zatančí všichni muži a s ženichem zbývající křehká ženská stvoření.
Není to tak dávno, kdy se tančilo v rytmu valčíku, dnes již novomanželé vybírají píseň dle vlastního vkusu a společných vzpomínek.
Pozor, letí kytka
Jednou z neopomíjených tradic je házení svatební kyticí. V pozoru jsou všechny svobodné a vdavekchtivé dívky. Ta, která totiž kytici chytí, se do roka a do dne vdá. V současné době si nevěsty nechtějí svou svatební kytici poničit a tudíž si nechávají ze zbylých květů uvázat náhradní kytici na házení.
Tolik z výčtu tradic či pověr spojených se svatbou. Svatební den často plánují svědkové, a proto by měli pečlivě zvážit, případně s novomanžely probrat, co do svatebního dne zařadit, případně čemu se vyhnout. A jaké svatební tradice se dodržují u vás? Podělte se s námi.