Svatby v Česku

HANELL: Šití svatebních šatů na míru bez stresu a obav

Nechat si ušít svatební šaty je pro spoustu nevěst risk. Co když mi nakonec nesednou? Hana Krátká, která stojí za značkou HANELL, ale ukazuje, že šití na míru si můžete stoprocentně užít. Vyzpovídali jsme ji a zjistili, co všechno se děje od první zkoušky až po předání šatů, s jakými materiály pracuje nejraději a proč byste se měly raději řídit vlastním pocitem než aktuálními trendy.

Můžete se na úvod našim čtenářkám představit? Kdo stojí za značkou HANELL a jaká byla Vaše cesta k navrhování svatebních šatů?

Mé jméno je Hana Krátká a jsem zakladatelka a návrhářka značky HANELL. Už od mala jsem chtěla tvořit krásné šaty, protože moje maminka si šila krásné kousky a uměla si vše sladit s kabelkou a střevíčky. Mě fascinovaly látky, kamínky a vše, co se třpytilo, takže bylo jasné, kam mé kroky v budoucnu budou směřovat. Původně jsem se chtěla zaměřit na taneční a divadelní kostýmy, ale po studiích jsem se dostala k brigádě do svatebního salonu a bylo jasné, že svatební šaty budou ta správná volba a moje životní vášeň.

Váš ateliér sídlí v Olomouci. Jak byste popsala atmosféru, která u Vás na nevěsty při zkouškách čeká?

Chci, aby byla jen ta nejpříjemnější a klidná. Nechat si ušít svatební šaty je velký a náročný krok, proto chci, aby si každá klientka všechny návštěvy a zkoušky užila. Aby si ten čas, který mám pro každou individuálně vyhrazen, užila, aby si celý proces vychutnávala, aby se nechala hýčkat, protože každá žena si to zaslouží a měla by si to umět dopřát. Můj ateliér je místem, kde je čas jen Váš a můžete se v klidu a bez spěchu věnovat sama sobě s mojí pomocí.

Ve svých výběrech na Instagramu máte kromě svatební módy i šaty plesové. Co Vás na navrhování pro nevěsty baví ze všeho nejvíc v porovnání s večerní módou?

U mě nikdy nekončí sezóna. Buď je svatební, anebo právě ta plesová. Přechod z jedné sezóny do druhé je příjemná změna. Když navrhuji novou kolekci, tak je to pro mě nepopsatelný pocit ohromné svobody. Nic mě nelimituje. Když tvořím na zakázku pro konkrétní klientku, tak zase ráda poznávám její životní příběh, pohled na svět, své nadšení i trampoty při zařizování svatby… A to mi velmi pomáhá při navrhování modelu jen pro ni. Každý model je originál, každá nevěsta je originál, každý životní příběh je originál.

Mnoho nevěst má ze šití na míru respekt, protože šaty nevidí hned hotové na ramínku. Jak u Vás probíhá celý proces od první schůzky až po finální zkoušku?

Mít respekt k řemeslu je určitě na místě, ale nemusí s tím být spojen strach. Není to jen o dodání produktu. Je to vztah, který postupně budujeme a je to velmi důležité spojení s klientkou. Je to zdlouhavý proces, ale ten se také odvíjí od náročnosti modelu a náročnosti klientky. Na první konzultaci si sedneme ke kávě nebo čaji a povídáme si. Na jakém místě bude svatba, do jakého stylu a barev se svatba ladí, co má a nemá ráda, jaké přednosti na těle chce vyzdvihnout a jaké naopak schovat. 

Čím více informací dostanu, tím lépe. Takže probereme střihy, vybereme látky a zdobení. Když přijdou na řadu zkoušky, tak první je spíše technická, pro mě. Všechny zkoušky jsou koncipovány jako konzultace mezi mnou a ní. Takže pokud se nevěstě něco nelíbí nebo by chtěla pozměnit, tak to tak uděláme. Vybíráme způsoby a možnosti. Někdy se stává, že nakonec si nevěsta odnáší úplně jiný model, než původně chtěla. Každopádně je zajímavé, když klientka vidí metry látky, ze které postupně vznikají šaty. Je u celého procesu, od samého základu. A to je velmi důležité! Protože dnes je spousta salonů, kde Vám nabízejí šaty na míru, ale jsou překupovány ze zahraničí a pak už jen pouze upraveny, za cenu, jako ušití na zakázku. V tomto případě to není modelová tvorba na míru. Na tohle doporučuji dávat si pozor. Vyhnete se tak spoustě zklamání, nervů a výdajů.

Jak moc dopředu by se Vám měla nevěsta ideálně ozvat, pokud touží po šatech z Vaší dílny?

Celý proces trvá cca 4-6 měsíců. Je to i z toho důvodu, že ne všechny materiály mám skladem, některé jsou přímo vyrobeny na zakázku. Je to i z důvodu, že vše má svůj čas a proces. A přeci jen to není fast fashion. Hodně nevěst se ozývá rok před svatbou, což vůbec nevadí. Mají tak jistotu, že svůj termín opravdu dostanou a já vím, kolik nevěst ještě můžu přijmout nebo naopak už odmítnout. Ale i přesto začínáme se šitím tak 7 měsíců před svatbou. 

S jakými materiály pracujete úplně nejraději a podle čeho je pro konkrétní nevěstu a její typ postavy vybíráte?

Můj nejoblíbenější materiál je jednoznačně krajka. Dají se s ní dělat divy. A i když jsou celé šaty hladké, tak může být krajkový doplněk, jako rukavičky nebo závoj. Jinak ráda pracuji s každým materiálem. Spíše záleží na daném modelu, ze kterého je ušitý. Protože ne každá látka se hodí na každý střih. Látka se musí poslouchat a respektovat. Je to jako kdybyste například chtěla rozevláté šaty, ale ušila byste je z tuhého tylu na spodničky. Je to přehnané přirovnání, ale je to tak.

Při výběru látky záleží na střihu a na nevěstě. Je to i o jejím pocitu. Vymyslet šaty je jedna věc, ale věc druhá je, co nevěsta snese na kůži. Pokud jí materiál není příjemný na dotek, rozhodně jí ho nevnucuji a vymýšlíme další varianty a možnosti.

Stává se často, že k Vám přijde nevěsta s jasnou představou, ale Vy jí během konzultace doporučíte úplně jiný střih, který jí nakonec sedne mnohem lépe?

Ano, stává. Nikomu netlačím svůj názor, ale je důležité si ho umět obhájit a vysvětlit důvody pro a proti. A pak tu máme zkoušky, kdy sama nevěsta vidí, co je pro ni opravdu nejlepší a co je pro ni lichotivé nebo ne.

Kde berete inspiraci pro svou tvorbu? Sledujete aktuální světové svatební trendy, nebo se raději držíte svého vlastního rukopisu?

V architektuře, umění, v přírodě, v hudbě, ale i v látkách a velkou inspirací jsou právě ženy. Nad každým modelem dost přemýšlím, jestli bude pohodlný, pro jaký typ ženy by byl vhodný, v čem by se klientka odlišovala od ostatních.

Trendy nelze nesledovat. Jsme tím krmeni pořád a všude, ale slovo trend úplně nemám ráda. Přijde mi pak všechno stejné a všichni stejní. Uniformita v oblékání rovná se uniformita myšlení.

Na Vašem profilu jsme si všimli i odvážnějších a velmi módních kousků, například bílého korzetu s peříčky. Jsou dnes české nevěsty otevřené takovým extravagancím, nebo volí spíše klasiku?

České nevěsty jsou méně odvážné než ty zahraniční. Ale postupně se to mění. Jak já říkám, cizinky se toho fakt nebojí. Ale bývá to příjemná změna.

Sdílela jste krásný příspěvek o důvodech, proč mít svatbu v zimě. V čem jsou podle Vás zimní svatební šaty specifické a jaké doplňky k nim nevěstám nejčastěji doporučujete?

Zimní svatby mi přijdou velmi romantické, až pohádkové. Teda pokud je štěstí na zasněženou krajinu. Ale bývají z toho velmi originální fotky, slunce tomu dodává měkké světlo v různých barvách, jemný třpyt sněhu, a i správný výběr dekorací dodá tu správnou atmosféru. Svíčky, světýlka, prskavky, to samo o sobě je příjemné. Zahřát se punčem nebo svařákem je také fajn. To si na letní svatbě nedáte. 🙂 I samotná květinová výzdoba a kytice mnohem lépe vyniknou.

U zimních svateb je lepší využití rukávů na šatech, můžete doplnit kožíškem nebo rukavičkami. Zažila jsem už dost zimních svateb a všechny mě něčím zaujaly. Třeba když měli novomanželé první tanec na bruslích, na osvětlené ledové ploše. Hodně originální a neskutečně krásné.

Všimli jsme si u Vás také fotek a videí z módních přehlídek. Jaký je to pro návrhářku pocit vidět své šaty v pohybu na mole a jak moc je to odlišné od šití pro reálnou nevěstu?

Pro mě osobně je to emotivní. Stojí za tím nespočet hodin práce, energie, peněz, mnohdy i slz a neúspěchů. Ale když se ohlédnete, jaký obrovský kus cesty člověk prošel, aby se dostal se svými modely na molo nebo na světová mola, tak to je obrovský pocit vděčnosti a pokory. Nicméně člověk pořád musí stát nohama na zemi.

U konkrétních nevěst jsou pro mě emotivní chvilky dvě. Ta první, když finálně chystám a naposledy žehlím celé šaty a pak když je předávám. Ušly jsme spolu kus cesty a té ženě nastává další zlomový a výjimečný životní krok. A úžasná kombinace, která se nejednou stala, je, když šijete slečně maturitní šaty a ona si pak u mě nechá ušít i svatební. Ale mám i klientky, kterým pravidelně tvořím plesové modely a pak přijde den s očekávanou větou: „Hani, přišel čas vymyslet pro mě svatební šaty.“ To je pro mě obrovské zadostiučinění. Že to, co dělám, dělám skvěle a má to smysl.

Co je pro Vás z technického hlediska na šití svatebních šatů tou největší výzvou?

Vytvořit střih. Pokud se šijí šaty na zakázku, tak pro každou klientku zvlášť tvořím střih. A někdy to zabere opravdu hodně času. Pokud se střih udělá špatně, tak nastává mnohem více zbytečné práce. Je to prostě základ celého procesu… Pokud to nestojí na správných a pevných základech, tak se nic kloudného nevytvoří. Tak jako u všeho.

Jak řešíte situace, kdy se nevěstě během několikaměsíčních příprav na svatbu výrazněji změní postava?

Naštěstí se to často zrovna nestává. Pokud je nevěsta v procesu hubnutí, tak se šitím začínáme o něco později. Většinou nevěsta předem řekne, kolik má v plánu zhubnout a já si vše můžu časově rozplánovat. Nejvíce práce se na nich stejně dělá cca 2 měsíce před svatbou. Pokud nevěsta neplánovaně otěhotní, tak je to většinou na začátku samotného těhotenství, takže šaty se v klidu můžou přizpůsobit postavě.

Jaký nejzajímavější nebo nejnáročnější požadavek na šaty jste zatím od nevěsty dostala?

Nejnáročnější a nezajímavější jsou asi všechny požadavky na svatební šaty. Protože musím skloubit vizi klientky s tou mojí. Nemůžu ji tlačit do něčeho, co by jí bylo nepříjemné. Tak i ona nemůže po mně chtít zkopírovat šaty jiného designéra. Je to o oboustranném respektu. Nejsem klasické krejčovství, kde si donesete fotku šatů, které chcete ušít, a ještě si musíte nakoupit zvlášť materiál. Pomáhám s komplexní službou, aby výsledek byl perfektní. Nicméně osobně mám ráda, když k šatům ladíme třeba závoj, podvazek, rukavičky a jiné doplňky se stejnými detaily, jako jsou na šatech.

Co byste na závěr vzkázala budoucím nevěstám, které právě teď hledají své vysněné šaty, ale cítí se ze široké nabídky salonů a návrhářů ztracené?

Přiznám se, že tohle je pro mě nejtěžší otázka. Ať už půjčovny šatů nebo šití na zakázku, má vždy své pro a proti. Když jdete do půjčovny, nikdy nevíte, jak budou šaty vypadat třeba za půl roku. Přeci jen je můžou mít jiné nevěsty před Vámi. I s těmi úpravami je to někdy omezující a těžké. Z předchozích mnohaletých zkušeností vím, o čem mluvím. U šití na zakázku je to zase časově náročné.  Na druhou stranu já nabízím i „posvatební servis“. Všechny šaty HANELL se dají upcyklovat. Takže nemusí být jen na jedno použití a vznikají tak další krásné modely.

Takže jednoduchá rada. Ničeho se nebojte, projděte si veškeré možnosti, ptejte se, zajímejte se a podle svého pocitu se rozmyslete. 

Zaujal vás Hanin osobní přístup k šití a k samotným nevěstám? Spoustu další inspirace a ukázky jejích nádherných šatů najdete přímo na Instagramu značky HANELL. Možná jste právě našly tu pravou návrhářku pro svůj velký den! Moc jí děkujeme za otevřený a upřímný pohled do světa krejčovského řemesla.